תכנון, מחקר, עיצוב, פיתוח

לומדה אינטראקבית

תקציר


 

מסמך זה מטרתו לתאר את תהליך העבודה והרציונל בפרויקט הגמר שבוצע במסגרת לימודים לתואר ראשון בפקולטה לטכנולוגיות הלמידה במכון הטכנולוגי  חולון, HIT . הפרויקט כולל תכנון ופיתוח תוצר עבור עמותת אלי״ע. אלי"ע הינה עמותה לקידום ילדים עם עיוורון ולקות ראייה המפעילה מעונות יום שיקומיים, ומעניקה מגוון שירותים בהם אבחון, טיפול, תמיכה ושיקום.

 

אחת לשנה הארגון מקיים יומיים אוריינטציה מרוכזים במטרה להכשיר צוות חדש. בימי האוריינטציה הללו, כל עובד חדש נחשף למידע רב וסדנאות בנושאים הקשורים לארגון, אנטומיה של עין, לקויות ראייה שונות וכו׳.

 

יומיים האוריינטציה הללו מהווים עומס קוגניטיבי. ומראיונות שביצעתי נמצא שעובדים מתקשים להיזכר בנושאים שלמדו. לכן הם צריכים פתרון הדרכתי שיקצר וייעל את צורת הדרכה זו ויצור אחדות בתכנים, יהיה מתוקשב ויאפשר למידה עצמית חווייתית ומהנה. הפתרון ההדרכתי יהיה מיועד בעיקר ולעובדים    חדשים, אך יוכל לשמש את קהל העובדים הוותיקים לצורך ריענון.

 

הפתרון לצורך הראשון- הינו פיתוח ממשק עבור עובדים חדשים ללא הכשרה מקצועית שיאפשר התקדמות לינארית בכל הנושאים ובתרגול ידע

 הפתרון לצורך השני -הינו פיתוח מנשק עבור צוות טיפולי בעלי הכשרה מקצועית אך ללא הניסיון עם ילדים בעלי לקויות ראייה או עובדים שברצונם  לרענן ידע בנושאים מסוימים שיאפשר התקדמות לא לינארית בנושאים הרצויים.

בשל כל השיקולים הללו החלטתי לפתח לומדה אינטראקטיבית המשלבת סרטוני אנימציה ותרגולי ידע. הלומדה תשמש ככלי עזר לעובדים חדשים בארגון אלי״ע, תאפשר שימוש חוזר בתכנים הנלמדים, תסייע בפיתוח רגשות כמו אמפתיה וחמלה ותציג נושאי ליבה למשל: אנטומיה של העין, לקויות ראייה שונים וכו׳.

בסוף הפרויקט ביצעתי מחקר הערכה שבחן את חווית השימוש ויעילות הלומדה. העובדים נהנו מאוד מהשימוש בלומדה, הרגישו שלמדו בעזרתה והבינו יותר טוב את לקויות הראייה.

 הצגת בעיה 

במהלך התחקור הראשוני מול מנהלת ההדרכה בארגון, בפגישות הראשונות עלו שני צרכי הדרכה של שני קהלי יעד: עובדים חדשים ללא הכשרה כלשהי (סייעות, מתנדבים), כמו כן מטפלים בעלי הכשרה מקצועית (פיזיותרפיסטים, קלינאי תקשורת וכו׳). לאחר ראיונות שנערכו בארגון אלי״ע ומדיווחי הצוות החינוכי והטיפולי, נמצא כי כיום אין הכשרה מובנית ומסודרת לעובדים חדשים בארגון, ההכשרה נעשית ביומיים אוריינטציה בלבד ולאחר מכן באופן פרטני בכיתות. כתוצאה מכן אין אחדות בתכנים וקיימים פערי ידע אצל הצוות הטיפולי.

 

בשל המסקנות מניתוח הצרכים, עלה צורך בפתרון שיהווה כלי עזר לעובדים חדשים (סייעות וגננות ) אך ישמש גם צוות טיפולי בעל הכשרה מקצועית. הפתרון צריך לכלול ולהציג את שלבי התהליך השונים באופן ליניארי לעובדים חדשים אך לתת גם אפשרות לבחור בפרקים הרצויים לצוות טיפולי הקיים בארגון.

 

כמו כן עלה כי קהל היעד בעל אוריינות דיגיטלית בסיסית ולכן התוצר אמור להיות קל להפעלה ולא מסובך טכנולוגית.

 סיור מוחות 

 מחקר משתמשים 

1. אסוף מידע מקדים על ארגון  אלי״ע

אלי"ע הינה  עמותה לקידום ילדים עם עיוורון או עם לקות ראייה. העמותה מפעילה מעונות יום שיקומיים לפעוטות וילדים עד גיל שש ושירותי אבחון, טיפול, תמיכה ושיקום.

 

מטרות העמותה הן:

•           להכין ילדים עם עיוורון ולקויות ראייה לשילוב בחינוך הרגיל ובחברה בכלל.

•           לתת מענה מקצועי לילדים עם עיוורון ולקויות ראייה מורכבי התפתחות, בדרך לשילובם במסגרות המשך מתאימות בהתאם לצורכיהם וליכולותיהם.

•           לחזק ולתמוך במשפחות הילדים באופן שיעזור להן לקדם את ילדיהן בצורה יעילה ובונה.

2. ראיון חצי מובנה עם מנהלת הדרכה

3 ראיון חצי מובנה עם צוות טיפולי

ניתוח צרכים -צורך עסקי

ניתוח צרכים -צורך הדרכתי

ניתוח צרכים -עובדים חדשים

 ניתוח תוכן 

כחלק מהתהליך למצוא את הפתרון ההדרכתי הנכון, נערך מיפוי תכנים בכמה מישורים. נדרשתי להבין מהו השוני בתכנים  בהכשרת עובדים חדשים ללא הכשרה מקצועית לבין אלו שיש להן הכשרה מקצועית. להבין מה כוללת הכשרה בקורס, כמה זמן ניתן לכל פרק, האם צריך תרגול וכו׳.

 קהל יעד 

 

 מטרת הפרוייקט 

מטרות הפרויקט הוגדרו בהתאם לצרכים של ארגון אלי"ע וקהל היעד: המטרה היא לייצר כלי טכנולוגי הדרכתי אשר יסייע בהכשרת עובדים חדשים ללא הכשרה מקצועית פורמאלית (למשל סייעת), אך גם שיהווה כלי עזר לצוות המטפלים בעלי הכשרה מקצועית ולחשוף בפני העובדים את נושאי הליבה הקשורים לטיפול בילדים בעלי לקות ראייה ולאפשר שימוש חוזר בתכנים הנלמדים.

 פרסונות 

 סקר שוק 

 Architecture Information 

 מסגרת סיפורית 

לאחר חקירה ממושכת של הנושא, כמו כן מידע שאספתי מהפגישות עם הצוות הטיפולי אלי"ע ולאחר חקירת תכנים שהתקבלו מהארגון, פיתחתי תסריט של מסגרת סיפורית ללומדה. מכיוון שמדובר על קהל יעד של נשים בגילאים שונים שמתחילות לעבוד עם ילדים בעלי לקויות הראייה הגעתי החלטה יחד עם המנחה ויעל (מנהלת הדרכה בארגון) שיש צורך לשים דגש על הפן הרגשי בלומדה, לכן החלטתי ליצור דמות מלווה של ילד שילווה את המשתמשים בסרטון פתיח, בסרטון תדמית וגם לאורך כל הלומדה על ידי קריינות ובכך ייווצר הקשר בין כל הפרקים בלומדה.

 Low Fidelity 

תכנון מסך אינפוגרפיקה אינטראקטיבית בנושא אנטומיה של העין. כאשר המשתמש מקרב עכבר אל המרכיב העין, הוא יצבע בצבע ירוק ויופיע מלל למשל ״עדשה״. לאחר לחיצה על האזור יופיע חלון פופ אפ עם הסבר ותמונה

דוגמא לשאלה חד ברירה. לאחר בחירה בתשובה היא תצבע בצבע צהוב ויופיע כפתור״ בדוק״.  לאחר שהמשתמש בחר בתשובה לא נכונה יופיע משוב שלילי באדום. בלחיצה על הכפתור ״משך״ יקבל המשתמש הזדמנות שנייה לענות על השאלה. במידה ויענה נכון- יופיע משוב חיובי ( בצבע ירוק ) והמשתמש יתקדם למסך הבא. במידה ולא יענה נכון בפעם השנייה- תופיע תשובה הנכונה בפני המשתמש.


 

 קונספט עיצובי 

הלומדה עוצבה בצבעי לוגו של הארגון כמו כן נעשה שימוש בצבעים משנים פחות אינטנסיביים. בחרתי בצבע צהוב בכדי להדגיש אינטראקציות בדף למשל אזורים לחיצים ואלמנטים שנועדו למשוך תשומת לב.

 High Fidelity 

.כניסה ללומדה: כאשר משתמש מתקרב עם העכבר (הובר) חץ הופך להיות ירוק ומופיע בהובר משפט ״בואו נתחיל״


.בחירת נושא לימוד. אופציה 1 מיועדת לעובדים חדשים, הינה לינארים. אופציה 2 מאפשרת התקדמות בלומדה לפי נושא הרצוי

דוגמא לאינפוגרפיקה אינטארקטיבית בנושא מערכת הראייה המכילה שישה שלבים. הכתפור ״קדימה״ במצב דיסייבל עד שהמשתמש לא יעבור בין כל השלבים. לאחר לחיצה על המספר, הוא ישנה צבע מכחול לצהוב ויופיע חלון פופ אפ עם ההסבר פרטני.

חלון פופ אפ

דוגמא למסך תוכן מתוך פרק "אנטומיה של העין". שקף זה בנוי אינפוגרפיקה המציגה את החלקים השונים בעין בעזרת שינוי צבע לירוק( בזמן קירוב עכבר למספר). לאחר לחיצה על המספר מופיע חלון פופ אפ עם הסבר פרטני

דוגמא לשאלה גרירה בעלתמשוב מיידי. תשובה נכונה תצבע מיד לאחר גרירה בצבע ירוק. תשובה אינה נכונה- בצבע אדום

מסך ראשי לקויות הראייה

 Prototype 

 הערכה 

תיאור מחקר ההערכה

המטרה הייתה לבדוק את יעילות הלומדה, תוך כדי התייחסות למספר מישורים שנקבעו בעת האפיון ופיתוח התוצר. הלומדה נועדה להקנות ידע בנושא טיפול בילדים בעלי לקויות ראייה,לייצר תחושות אמפתיה, ולצמצם פערי ידע אצל עובדים חדשים בארגון. מחקר ההערכה נעשה במישורים
הבאים: 

 • התכנים- האם התוכן היה מובן, קל להבנה?

 • חווית משתמש- האם ניווט היה מובן ואינטואיטיבי? האם חווית השימוש היה מהנה?

 • מישור הרגשי- איזה רגשות עלו אצל משתמשים בזמן שימוש בלומדה? ולאחר ציפייה בסרטים?

 • האם הקריינות תורמה ללמידה?

 תיאור קהל יעד 

המטרה הייתה לבדוק את יעילות הלומדה, תוך כדי התייחסות למספר מישורים שנקבעו בעת האפיון ופיתוח התוצר. הלומדה נועדה להקנות ידע בנושא טיפול בילדים בעלי לקויות ראייה,לייצר תחושות אמפתיה, ולצמצם פערי ידע אצל עובדים חדשים בארגון. מחקר ההערכה נעשה במישורים
הבאים: 

 • התכנים- האם התוכן היה מובן, קל להבנה?

 • חווית משתמש- האם ניווט היה מובן ואינטואיטיבי? האם חווית השימוש היה מהנה?

 • מישור הרגשי- איזה רגשות עלו אצל משתמשים בזמן שימוש בלומדה? ולאחר ציפייה בסרטים?

 • האם הקריינות תורמה ללמידה?

 תיאור מהלך הביצוע 

את מחקר ההערכה לעובדים חדשים ערכתי באמצעות הראון והתצפית. התצפית היא כלי לאיסוף מידע. ישנם מספר סוגים שלתצפיות, ובמקרה זה בחרתי להשתמש בתצפית ישירה המהווה שיטת איסוף נתונים. התצפית כללה ניתוח והסקת מסקנות על סמך התנהגות של עובדים. בסיום התצפית ערכתי איתם ראיון המהווה כלי לאיסוף נתונים באמצעות שיחה, בה אני מנסה לקלוט ולהשיג מידע אודות התוצר באמצעות סדרת שאלות המתפתחות בהדרגה.

 הנושאים שנבחנתי 

האם האיורים תורמים לחוויית למידה?

האם קריינות של של ילד תורמת ללמידה?

אילו רגשות עולים תוך כדי התנסות בלומדה וצפייה בסרטונים?

האם השימוש והניווט בממשק נוח ואינטואיטיבי?

 ממצאי מחקר ההערכה 

לפי התצפית שביצעתי היה נראה שהעובדים רוצים להתנסות במשהו חדש, בממשק שלא הכירו מקודם. לאחר ציפייה בסרטונים היה נראה שעובדים מתרגשים. העובדים אהבו את הדמויות במסך הראשי כמו כן הביעו דעתם שהדמויות מאוד תואמות ללקויות ראייה שמוצגות בפרקים. העובדים אהבו אפשרות בחירת המסלול לא לינארי בלומדה ותרגל פרק הרצוי.

מבחינת תפעול וניווט בממשק- העובדים לא חוו קשיים כלשהם, והסתדרו בצורה חלקה ללא תקלות. הם שמו לב לאלמנט ההנעה לפעולה ולחצו עליהם בהתאם להוראות.לסיכום חווית למידה שלהם הייתה חיובית והם חושבים כי הלומדה עשויה לסייע בהכשרת צוות חדש.

לגבי הקריינות, ניכר שהיא האטה את ההתקדמות ולא סייעה לעובדים.

מסקנות ותובנות 

 • החלטנתי לבטל את הקריינות של ילד בלומדה ולהשאיר אותה רק בסרטוני אנימציה, מכיוון שהיא לא תרמה לקצב ההתקדמות בלומדה. 

 • הגדלת פונט מ14 לpt 16. 

 • הוספת אייקון ״חץ צהוב״ ליד הכפתור ״בדוק״.

 אתגרים 

אתגר פדגוגי:

עומ של תכנים .קיבלתי תכנים רבים לא מרוכזים ולא מדוייקים (50 מצגות). במהלך כל הפרוייקט התכנים היו משתנים ומתאפים. 

 

אתגר עיצובי: 

שימוש בצבעי לוגו בלבד. על מנת למשור על אחדות בקו עיצובי נאלצתי להשתמש באותם צבעי לוגו גם בסרטוני אנימציה.

אתגר טכנולוגי:

אוריינות דיגיטלית נמוכה בקרב עובדי ארגון, עקב אוריינות דיגיטלית נמוכה הייתי צריכה להויף הוראות שימוש, חצים ואיירונים שמסבירים על כל פעולה שמשתמש צריך לב, אם זה התקדמות במסך, או סגירת חלון פופ אפ

 לסיכום 

מיד לאחר קבלת אישור לביצועה פרויקט בארגון אלי״ע, התחלתי בתהליך ניתוח צרכים על מנת למצוא את הפתרון הטוב ביותר עבור הלקוח. את המידע קיבלתי מהארגון (בערך 50 מצגות) ומראיון שערכתי עם העובדים לצורך בחירת פתרון הדרכתי.

פיתחתי לומדה אינטראקטיבית הכוללת    9פרקים, סרטני אנימציה ותרגולי ידע. השימוש בלומדה אינטראקטיבית מאפשר לסייע בהכשרת עובדים חדשים בארגון.

השימוש בלומדה מהווה מגוון יתרונות למשל התאמת קצב הלמידה ללומד, מעורבות הלומד, האינטראקטיביות שתורמת למוטיבציה ולשיפור תהליך הלמידה.

© 2020 by Natasha Kraskin